Information v. 13

posted in: Viktig information | 0

Information Stenbackaskolan v.13 (pdf öppnas i ny flik)

Stenbackaskolan 2021-03-31

Till elever, och vårdnadshavare till elever, på Stenbackaskolan

Detta är ett informationsbrev för att informera om fortsatta undervisningen. 

I skrivande stund finns inget beslut fattat om huruvida skolan ska anpassas efter påsklovet. 

Fattas inget nytt beslut är det “vanlig” skola med närvaro i skolan som gäller. Vi har därför förberett oss på att kunna bedriva skoldag enligt vanligt schema och på plats i skolan direkt efter påsklovet. Vi fortsätter att följa våra rutiner för eleverna i lektionssal, i rastsituation och i matsituation. Vi kommer att prata mycket med eleverna om förväntat “säkert” uppförande på skolan. Vi behöver alla hjälpas åt och vi i skolan kommer därför att vara noggranna med att eleverna följer de rutiner för säkert uppförande som vi tagit fram. 

OBS! Nya beslut kan komma att fattas och vi ber er därför att under påsklovet hålla er uppdaterade via vår hemsida och information från Unikum. Kommer det något besked eller beslut kommer vi att informera er om det samt om hur vi anpassar skolan efter det. 

Som vanligt sjukanmäler ni sjuka elever via Dexter (oavsett hur skolan bedrivs).

Om elever eller vårdnadshavare känner oro eller är bekymrade över något ber vi er kontakta elevens kontaktmentor så att vi kan lösa det snabbt tillsammans! 

Jag vill önska alla elever ett påsklov fyllt av rörelser och fint väder! 

Annelie Thelander Eriksson, rektor.