Radio och tv- på besök

posted in: Just nu | 0

Fredag den 4 juni fick Stenbackaskolan besök av Daniel Wallin, reporter på P4 Blekinge “Morgon”. Daniel intervjuade vår studie- och yrkevägledare Jessica och Agnes, Nikita och Tova från 8D om vår digitala Prao som körde igång i veckan.

Ni kan lyssna och läsa mer om inslaget på Sveriges radios hemsida (Öpnnas i ny flik)

Stenbackaskolan Studie-och yrkesvägledare Jessica blir intervjuad av reporten Daniel Wallin från Sveriges radio P4 Blekinge
Sveriges radio P4 Blekinge – Intervju Stenbackaskolan digital prao 2021-06-04

Under tisdagen den 8 juni var det pressträff på Stenbackaskolan med besök av reportern Lucas Sjögren från SVT Blekinge, som intervjuade elever och vår studie-och yrkesvägledare Jessica. Under tisdagskvällen sändes ett klipp i de lokala nyheterna om skolans Digitala prao.

SVT Blekinge reporter Lucas Sjögren och studie-och yrkesvägledare Jessica Eriksson.

Även i lokaltidningarna “Blekinge Läns tidning” och “Sydöstran” kunde man under onsdagen den 9 juni läsa om Stenbackaskolans digitala prao.

Tidningsartikel från Blekinge Läns Tidning 2021-06-09

Tidningsartikeln från Sydöstran 2021-06-09