7B vinnare i tävlingen VVS-Hjältarna

posted in: Just nu | 0

Under höstterminen har våra åk 7 elever jobbat med ett vattenprojekt “Meterioten”. Ett projekt som handlar om vårt behov av vatten och samhällsviktiga funktioner. Ämnen som ingick var samhällskunskap, svenska och teknik. Slutuppgiften var att skapa en film/ presentation och skicka in sitt bidrag till den rikstäckande tävlingen VVS-Hjältarna med chans att vinna 10 000 kronor till sin klass. En tävling med konkurrenter från hela landet.

Idag kom ett utskick med vinnarna i tävlingen!

“Vinnare i årskurs 7 från Stenbackaskolan, Karlshamn, vinner 10 000 kronor till sin klass och framtida klassresa.

Motivering: Meteoriten är en informativ och välgjord film. Nästan som ett riktigt nyhetsinslag.”

Så bra jobbat av alla våra sjuor och ett stort grattis till 7B som tog hem vinsten!

På webbplatsen VVS Hjältarna (sidan öppnas i ny flik) kan ni läsa mer om tävlingen och se 7B:s vinnande bidrag!